AKTUALNOŚCI

Więcej informacji o Wystawie Motoryzacji w Fabryce

Podsumowanie II Sezonu Wystawy Klasyki w FSO

Aktualności wystawy - 28 października 2020
Podsumowanie II Sezonu Wystawy Klasyki w FSO

Wyjątkowy sezon, pełnego wyzwań i realizacji w nowej rzeczywistości. Dwie ekspozycje w ramach wystawy Klasyki w FSO: Polskie Drogi i Powiew Zachodu, ora kilka nowych tematycznych ekspozycji, takich jak: Salon Daewoo, Komisariat Milicjo Obywatelskiej, oraz imprezy tematyczne i wiele nowych samochodów…

Czytaj Więcej
Amerykański Polski Fiat 125p Pick-up

Zdobycie trudnego amerykańskiego rynku dla wielu producentów samochodów z Europy było kwestią honoru. Mało kto jednak wie, że w latach 70-tych, takie próby czyniła również Fabryka Samochodów Osobowych, która postanowiła przygotować dwie wersje Polskiego Fiata 125p: pickup i kombi na rynek amerykański.

Czytaj Więcej
Polski Fiat 126p - Maluch

Polski Fiat 126p zmotoryzował Polskę! Z tego powodu należy mu zasłużone miejsce w historii naszego kraju. Był to pierwszy samochód, który stał się u nas realnie „Autem dla Kowalskiego”. Wciągu 27 lat produkcji bramy fabryki opuściło ponad 3,3 milionów popularnych Maluchów. Dziś obchodzimy 20 rocznicę zakończenia produkcji tego auta.

Czytaj Więcej

Polski Fiat 125p Jamnik

Samochody wystawy - 18 września 2020
Polski Fiat 125p - Jamnik

Polski Fiat 125p Jamnik to przedłużana, wersja Polskiego Fiata, która powstała w dziale krótkich serii i prototypów na ulicy Waszyngtona w Warszawie. Produkcję tej krótkiej serii rozpoczęto w 1974r.

Czytaj Więcej

FSR Tarpan - czyli koń pociągowy na miarę PRL

Samochody wystawy - 8 września 2020
FSR Tarpan

Polskie auto dostawcze produkowane przez 18 lat, nie zapisało się w pamięci użytkowników jako samochód bezawaryjny. Siermiężna, kanciasta sylwetka nawiązująca stylistką do trendów panujących pod koniec lat 60. Rozwiązania techniczne bazujące na podzespołach Warszawy oraz niska jakość wykonania. To kwintesencja tego z czym musieli się mierzyć właściciele Tarpana.

Czytaj Więcej

Citroën 2CV w rytmie Charlestona

Aktualności z wystawy - 22 sierpnia 2020
Citroen C15

Citroën 2CV6 Charleston potocznie nazywana „kaczką”, dziś ikona francuskiej motoryzacji.

Niewiele jest takich samochodów w historii motoryzacji, których sylwetka jest tak rozpoznawalna, że wystarczy jedna linia abyśmy wiedzieli o jakim modelu mowa. Citroen 2CV taki właśnie jest i bez wątpienia możemy go określić mianem #IkonyMotoryzacji. W lipcu minęła 30 rocznica zakończenia produkcji 2CV. Wydaje się, że były one zawsze...

Czytaj Więcej

Citroën C15 - francuski łącznik

Aktualności z wystawy - 19 sierpnia 2020
Citroen C15

Mała furgonetka, która na stałe wpisała w historię budowy polskiego kapitalizmu.

Citroen C15 właściwie Nysa C15. Auto produkowane w Polsce w zakładzie ZSD Daewoo FSO w Nysie w latach 1995-2001. Jej fenomenem było...

Czytaj Więcej

FSO Polonez Long – „Jamnik”

Aktualności z wystawy - 12 sierpnia 2020
FSO Polonez Long - Jamnik

Prototyp 7-drzwiowej limuzyny: FSO Polonez Long nazywany „Jamnikiem” powstał w 1979 r. w OBRSO w Falenicy. Niestety do dzisiejszego nie przetrwał ani jeden z dwóch wyprodukowanych wydłużonych wersji. Stowarzyszenie FSO Pomorze w 2018 roku ukończyło replikę tego unikatowego modelu...

Czytaj Więcej

Fia 124 - Mniejszy Brat

Aktualności z wystawy - 8 sierpnia 2020
Fiat 124 - Mniejszy Brat

Fiat 124, który zadebiutował w 1966 roku, z marszu stał się przebojem a tytuł Car Of The Year tylko powiększył grono jego miłośników. Ten pudełkowaty samochodzik produkowany przez firmę FIAT w latach 1966-1974, dał podwaliny pod całą rodzinę modeli, w tym Fiata 125....

Czytaj Więcej

Salon Daewoo w Klasyki w FSO

Aktualności z wystawy - 28 lipca 2020
Salon Daewoo w Klasyki w FSO

Największym zainteresowaniem zarówno przez zwiedzających jak również i w mediach cieszy się rekonstrukcja Salonu Daewoo na naszej wystawie z którego rekonstrukcją chcieliśmy wrócić do połowy lat 90’tych...

Czytaj Więcej

Święto Policji w Klasyki w FSO

Aktualności z wystawy - 22 lipca 2020
Święto Policji w Klasyki w FSO

Już w najbliższy weekend z okazji przypadającego w piątek 24 lipca - Święta Policji, na naszej wystawie cała moc atrakcji, związanych z tym świętem...

Czytaj Więcej

Urodziny FIATA 500 w Klasyki w FSO

Aktualności z wystawy - 8 lipca 2020
Otwarcie II Sezonu Klasyki w FSO - 2020!

W miniony weekend 4-5 lipca 2020r. mieliśmy okazję razem z FCA Poland S.A. oraz klubem miłośników Fiata 500 Fiat Varsawia , świętować Urodziny Fiata 500 w Klasyki w FSO.

Czytaj Więcej

OTWARCIE II SEZONU KLASYKI W FSO!

Aktualności z wystawy - 10 czerwca 2020
Otwarcie II Sezonu Klasyki w FSO - 2020!

Prapremiera za nami... Otwarcie przed nami!

Już kilka dni minęło od premiery, a my wciąż nie możemy ochłonąć po tym co wydarzyło się w weekend. Zdawaliśmy sobie sprawę, że wielu z Was czeka na ponowne otwarcie ekspozycji. Natomiast jak zwykle nas zaskoczyliście.

Czytaj Więcej
PRRZEDPREMIEROWE OTWARCIE II SEZONU KLASYKI W FSO JUŻ!

Ponad 300 eksponatów! Drugi Sezon wystawy motoryzacyjnej Klasyki w FSO to prawdziwy Sztos! W 2020 ze względu na podwojenie ekspozycji został podzielony na dwie wystawy Polskie drogi oraz Powiew zachodu.

W najbliższy weekend 6-7 czerwca 2020, w przedpremierowej odsłonie jako pierwszą prezentujemy ekspozycję KLASYKI W FSO: Polskie Drogi gdzie można podziwiać jedną z największych ekspozycji klasyków polskiej motoryzacji. Warszawy, Syreny, Fiaty, Polonezy, Żuki, Tarpany oraz inne wspaniałe klasyczne samochody. Kiedyś zmotoryzowały Polskę, dziś są obiektem pożądania kolekcjonerów i pasjonatów.

Czytaj Więcej

LUBLIN: Autolaweta Muzeum SKARB NARODU

Aktualności wystawy - 14 maja 2020
LUBLIN: Autolaweta Muzeum Skarb Narodu

Znacie prawo Murphy'ego: "Jeśli coś może pójść źle, to pójdzie"?

To dokładnie tak wyglądała wyprawa Roberta po Lublina. Historia od początku była pod górkę i pełna sprzeczności… a zaczęło się od miejscowości Miejska Wieś…

Czytaj Więcej

Polski Fiat 125p Monte Carlo i Akropolis

Aktualności z wystawy - 3 lutego 2020
Polski Fiat 125p Monte Carlo i Akropolis

W 1968 roku, zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu produkcji w Fabryce Samochodów Osobowych, Polski Fiat 125p brał już udział w Rajdzie Polski z załogą MUCHA / DZIADURA. Rok później ten sam skład zaczął zajmować coraz lepsze pozycje w rajdach. Monte Carlo i Akropolis to wersje specjalne Polskiego Fiata 125p, przeznaczone do udziału w polskich i zagranicznych rajdach samochodowych.

Czytaj Więcej

KLASYKI W FSO grają dla WOŚP

Aktualności z wystawy - 7 stycznia 2020
Gramy dla WOŚP - Kalendarz 2020

Gramy dla WOŚP. Z inicjatywy Roberta Brykały współorganizatora wystawy, który od początku istnienia WOŚP brał czynny udział z zbiórkach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Klasyki w FSO przygotowywały na charytatywną licytację 5 Kalendarzy 2020

Czytaj Więcej

KALENDARZ 2020 - Klasyki w FSO

Aktualności z wystawy - 17 grudnia 2019
Kalendarz 2020

Kalendarz 2020 - Klasyki w FSO został zaprojektowany specjalnie fanów klasyków polskiej motoryzacji. Każdy miesiąc ozdobiony inną fotografią z najpopularniejszymi samochodami polskiej produkcji: FSO Warszawa, FSO Syrena, Polski Fiat 125p, Polski Fiat 126p, FSR Tarpan, FSO Polonez, FSO Polonez Truck, FSC Żuk, ZSD Nysa.

Czytaj Więcej

Klasyki w FSO - Przebudowa wystawy.

Aktualności z wystawy - 11 grudnia 2019
Przebudowa wystawy

Trwają pracę przygotowawcze do kolejnego sezonu wystawy klasyków motoryzacji w Fabryce Samochodów Oosobowych. Ponowne otwarcie wiosną 2020! W drugim sezonie, planujemy podwoić liczbę samochodów, oraz przygotować nowe ekspozycje tematyczne.

Już dziś możesz być częścią tego projektu. Dołącz do nas!

Czytaj Więcej

Klimek kontra Duda w Klasyki w FSO

Aktualności z wystawy - 16 listoapda 2019
Klimek kontra Duda

„Klimek kontra Duda” to najbardziej rozpoznawalni w Polsce mechanicy samochodowi. Na potrzeby motoryzacyjnego programu telewizyjnego, w swoich warsztatach realizują autorskie modyfikacje samochodów. Zainspirowani naszą wystawą klasyków w drugim sezonie Adam Klimek zbudował Poloneza Analoga a Grzegorz Duda Fiata 125p Coupe.

Czytaj Więcej

6 LISTOPADA - 68 URODZINY FSO

Aktualności z wystawy - 6 listoapda 2019
samochody

Towarzysze! Obywatele! Ludu Pracujący!

Władze KLASYKI W FSO - Wystawa Motoryzacji w Fabryce na swoim ostatnim plenarnym posiedzeniu podjęły decyzję o uczczeniu rocznicy powstania przedsiębiorstwa FSO. Okrągłej, Sześćdziesiątej Ósmej Rocznicy!

Czytaj Więcej

Klasyki w FSO na targach Warsaw Motor Show 2019

Relacja z targów - 28 października 2019
relacja w targów

Klasyki w FSO na targach samochodowych Warsaw Motor Show 2019 organizowanych przez Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Ta impreza motoryzacyjna to zarówno gratka dla miłośników motoryzacji klasycznej i samochodów zabytkowych ale przede wszystkim dla fanów samochodów współczesnych, sportowych aut i nowych technologii, samochodów hybrydowych i elektrycznych.

Czytaj Więcej

PROJEKT: Pół miliona Polonezem

Aktualności w wystawy - 22 września 2019
Video

Czy ostatnie wcielenie Poloneza czyli Caro Plus jest w stanie przejechać pół miliona kilometrów bez remontu silnika? Czy Polonez z takim przebiegiem jest w stanie w ogóle bezpiecznie jeździć? Co trzeba zrobić aby zrobić kolejne 63 tysiące kilometrów 20 letnim samochodem?

Czytaj Więcej

Wspaniała Wystawa! WYDŁUŻAMY SEZON!

Aktualności w wystawy - 19 września 2019
Video

Klasyki w FSO - najlepsze miejsce na spędzenie jesiennego weekendu dla miłośników motoryzacji i nie tylko. Działająca od 1 czerwca 2019 wystawa motoryzacji: KLASYKI W FSO to nasz ogromny sukces. Podczas ostatnich miesięcy odwiedziło nas tysiące osób, zorganizowaliśmy kilkadziesiąt indywidualnych pokazów dla firm i prywatnych grup zorganizowanych.

Czytaj Więcej

Mikrus MR-300 - między motocyklem a samochodem...

Aktualności w wystawy - 26 sierpnia 2019
Video

Mikrus MR 300 - samochód produkowany w zakładach lotniczych WSK w Mielcu przez niespełna trzy lata. Zagościł na stałe w historii polskiej motoryzacji. Egzemplarz który można zobaczyć na wystawie Klasyki w FSO to prywatny projekt w specjalnym dwukolorowym lakierowaniu z bocznymi listwami ozdobnymi, wykonany w latach 60.

Czytaj Więcej

Klasyki w FSO - Wirtualny spacer po wystawie.

Video z wystawy - 5 sierpnia 2019
Video

Wystawa przygotowana z myślą o miłośnikach motoryzacji i nie tylko. Ponad 140 samochodów ustawionych na istniejących liniach produkcyjnych hali lakierni Fabryki Samochodów Osobowych na warszawskim Żeraniu.

Czytaj Więcej

FSO Syrena – legenda polskiej motoryzacji

Aktualności z wystawy - 26 lipca 2019
Syrena

Niegdyś najpopularniejsze auto na polskich drogach, później nazywana „Skarpetą” i porzucana… Dziś odrestaurowana to unikat, a niektóre jej egzemplarze zasługują nawet na miano "białych kruków".

Czytaj Więcej

„Warszawa Wojtyły” w Klasyki w FSO.

Aktualności z wystawy - 16 lipca 2019
Warszawa Wojtyły

W ramach współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie na naszej wystawie motoryzacji w fabryce zagościła replika „Warszawy Wojtyły”, czyli Warszawa model 58 (200). Karol Wojtyła mimo, że nie miał prawa jazdy 28 października 1958 roku kupił swoją warszawę...

Czytaj Więcej

Wielkie otwarcie! Wielki sukces!

Fotorelacja z otwarcia wystawy klasyków - 6 czerwca 2019
Wywiad z Tomaszem Szczęsnym

Kilka lat marzeń, kilkanaście miesięcy planowania, ponad pół roku ciężkiej pracy wielu osób, zarwane wieczory, nieprzespane noce i wreszcie JEST. Wspaniała i niepowtarzalna ekspozycja samochodów na dawnej lakierni na terenie FSO. Do niedawna przymiotniki opisujące wystawę w samych superlatywach wychodziły od osób ją przygotowujących w związku z czym mogły być mało obiektywne. Jednak jesteśmy już po pierwszym weekendzie kiedy można było zwiedzać wystawę.

Czytaj Więcej

Wywiad z Tomaszem Szczęsnym

polski kierowca rajdowy i wyścigowy - 9 maj 2019
Wywiad z Tomaszem Szczęsnym

Tomasz Szczęsny - kiedyś kierowca rajdowy i wyścigowy, dziś najlepszy w Polsce rekonstruktor dawnych samochodów rajdowych. Ukończył Politechnikę Warszawską. Wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski w formule w Klasie E-1600. Pracował w FSO w dziale kontroli jakości. Obecnie wrócił do dawnej lakierni, by dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i ogromną chęcią do pracy przy powstawaniu wspaniałej wystawy motoryzacyjnej.

Czytaj Więcej