Polski Fiat 125p - początki nowej ery polskiej motoryzacji

Historia Polskiego Fiata 125p

Samochody wystawy - 3 lutego 2020 | Tekst i zdjęcia: Anka Jarmołowicz

W latach 60-tych gdzie na polskich ulicach i drogach jeździły wciąż Warszawy i Syreny, które nie słynęły z dobrych opinii. Samochody w zachodu takie jak BMW, Mercedes czy włoskie Alfa Romeo były dla większości polaków nieosiągalnym marzeniem. Włoska licencja Fiata 125p wniosła powiew świeżości na polski rynek motoryzacyjny i z czasem samochód stał się „legendą polskiej motoryzacji”.


Włoska licencja Polskiego Fiata 125p


Umowa licencyjna na produkcję tego nowoczesnego na tamte czasy samochodu, pomiędzy Fabbrica Italiana Automobili Torino - FIAT i warszawską Fabryką Samochodów Osobowych - FSO na Żeraniu, została podpisana 22 grudnia 1965 roku, a pierwszy Polski Fiat 125p zjechał z taśmy produkcyjnej - 28 listopada 1967 roku.

Licencjonowany Polski Fiat 125p był połączeniem jednostki napędowej i niektórych elementów wyposażenia z Fiata 1300/1500, z nadwoziem i układem hamulcowym od Fiata 125, który był także nowością na rynku włoskim.

Fiat 1300/1500

Polski model różnił się od włoskiej wersji między innymi: okrągłymi kloszami zamiast kwadratowych, inną atrapą chłodnicy z nierdzewnej stali, brakiem listew bocznych, okrągłymi kierunkowskazami.

Fiat 125

Polski Fiat 125p był więc unikatowo stworzonym modelem, bez swojego odpowiednika wśród produkowanych w Turynie, co pomogło otworzyć na eksport na rynki zagraniczne a jednocześnie pozwalało używać marki Fiat.

Polski Fiat 125p
Zdjęcia: Polski Fiat 125p turkusowy i biały oraz (Włoski) Fiat 125 w kolorze amarant. Zestawione obok siebie pokazują detale je rozróżniające.

Więcej ciekawostek na temat Polskiego Fiata 125p i innych klasyków motoryzacji dowiecie się odwiedzając naszą wystawę Klasyki w FSO, której otwarcie II Sezonu już w kwietniu.

Polski Fiat


Klasyki w FSO

Wyrusz z nami w podróż do przeszłości motoryzacji.


Wspaniała wystawa motoryzacji we wnętrzach dawnej lakierni Fabryki Samochodów Osobowych. Ponad 300 pojazdów polskiej i zachodnie motoryzacji pod jednym dachem. Musicie to zobaczyć!Kolekcja


Muzeum Motoryzacji i Techniki SKARB NARODU

Udostępnij