„Warszawa Wojtyły” w Klasyki w FSO.

Aktualności z wystawy - 16 lipca 2019 - Tekst: Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

W ramach współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, na naszej wystawie motoryzacji w fabryce zagościła replika „Warszawy Wojtyły”, czyli Warszawa model 58 (200) z 1958 roku.

Fotorelacja

Warszawy model 58 (200). | Zdjęcie: Anka Jarmołowicz

Karol Wojtyła kupił swoją warszawę 28 października 1958 roku, dokładnie miesiąc po tym, jak został biskupem. Nie miał prawa jazdy, ale w ówczesnej sytuacji politycznej kuria miała problem z nabyciem auta do celów duszpasterskich. Za kierownicą garbuski zasiadał Józef Mucha. Woził Wojtyłę na wizytacje parafii, spotkania z prymasem Stefanem Wyszyńskim w Warszawie oraz na wyprawy w góry i na Mazury. W 1977 roku wysłużony, ale nadal znajdujący się w dobrym stanie samochód, kardynał Wojtyła zdecydował się sprzedać szwagrowi swojego kierowcy.

Fotorelacja

Kardynał Karol Wojtyła wsiada do warszawy po wizycie na plebanii w Zubrzycy Górnej. | Zdjęcie: Archiwum Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

W 2006 roku papieska warszawa trafiła na aukcję, ale wysoka cena zniechęciła potencjalnych kupców. W końcu na zakup i wyremontowanie pojazdu zdecydował się w 2012 roku Marek Schramm, miłośnik motoryzacji. Kolekcjoner z Niemiec o polskich korzeniach pieczołowicie odrestaurował auto, dbając o najmniejsze szczegóły. Choć wydawało się to niemożliwe, udało mu się uratować nawet mocno zniszczone dywaniki i elementy tapicerki. Doprowadził samochód do wzorowego stanu technicznego i w kwietniu 2014 roku wyruszył leciwym pojazdem z Ilmenau przez Berlin, Gdańsk, Warszawę, Częstochowę, Kraków, Wadowice i Zakopane do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II. Cała podróż, licząca 3300 km, zajęła piętnaście dni, a co najważniejsze – samochód zdał test drogowy bez zarzutu.

Fotorelacja

Marek Schramm w Wadowicach, 2014 | Zdjęcie: Krzysztof Cabak, Archiwum: wadowiceonline.pl

W 2018 r. Mt 5,14 | Muzem Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zbudowało replikę papieskiego samochodu dla uczczenia 40. rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu papieża Polaka. Projekt udał się dzięki współpracy z Markiem Schrammem oraz wsparciu sponsorów. Replika powstała z oryginalnych części, a za podstawę posłużyła warszawa z 1958 roku. Proces odbudowy przeprowadził doświadczony mechanik Adam Klimek, całość zaś została uwieczniona w telewizyjnym programie „Samochód marzeń: kupi zrób”.

Fotorelacja

Warszawy modele 58 (200) na wystawie Klasyki w FSO | Zdjęcia: Łukasz Wasilczuk lucasphoto.pl

Fotorelacja

„Warszawa Wojtyły” na wystawie Klasyki w FSO | Zdjęcia: Łukasz Wasilczuk lucasphoto.pl


Klasyki w FSO

Wyrusz z nami w podróż do przeszłości motoryzacji.


Wspaniała wystawa motoryzacji we wnętrzach dawnej lakierni Fabryki Samochodów Osobowych. Ponad 300 pojazdów polskiej i zachodnie motoryzacji pod jednym dachem. Musicie to zobaczyć!Kolekcja


Muzeum Motoryzacji i Techniki SKARB NARODU

Udostępnij