„Warszawa Wojtyły” w Klasyki w FSO.

„Warszawa Wojtyły” w Klasyki w FSO.

Aktualności z wystawy - 16 lipca 2019 - Tekst: Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

W ramach współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, na naszej wystawie motoryzacji w fabryce zagościła replika „Warszawy Wojtyły”, czyli Warszawa model 58 (200) z 1958 roku.

Fotorelacja

Warszawy model 58 (200). | Zdjęcie: Anka Jarmołowicz

Karol Wojtyła kupił swoją warszawę 28 października 1958 roku, dokładnie miesiąc po tym, jak został biskupem. Nie miał prawa jazdy, ale w ówczesnej sytuacji politycznej kuria miała problem z nabyciem auta do celów duszpasterskich. Za kierownicą garbuski zasiadał Józef Mucha. Woził Wojtyłę na wizytacje parafii, spotkania z prymasem Stefanem Wyszyńskim w Warszawie oraz na wyprawy w góry i na Mazury. W 1977 roku wysłużony, ale nadal znajdujący się w dobrym stanie samochód, kardynał Wojtyła zdecydował się sprzedać szwagrowi swojego kierowcy.

Fotorelacja

Kardynał Karol Wojtyła wsiada do warszawy po wizycie na plebanii w Zubrzycy Górnej. | Zdjęcie: Archiwum Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

W 2006 roku papieska warszawa trafiła na aukcję, ale wysoka cena zniechęciła potencjalnych kupców. W końcu na zakup i wyremontowanie pojazdu zdecydował się w 2012 roku Marek Schramm, miłośnik motoryzacji. Kolekcjoner z Niemiec o polskich korzeniach pieczołowicie odrestaurował auto, dbając o najmniejsze szczegóły. Choć wydawało się to niemożliwe, udało mu się uratować nawet mocno zniszczone dywaniki i elementy tapicerki. Doprowadził samochód do wzorowego stanu technicznego i w kwietniu 2014 roku wyruszył leciwym pojazdem z Ilmenau przez Berlin, Gdańsk, Warszawę, Częstochowę, Kraków, Wadowice i Zakopane do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II. Cała podróż, licząca 3300 km, zajęła piętnaście dni, a co najważniejsze – samochód zdał test drogowy bez zarzutu.

Fotorelacja

Marek Schramm w Wadowicach, 2014 | Zdjęcie: Krzysztof Cabak, Archiwum: wadowiceonline.pl

W 2018 r. Mt 5,14 | Muzem Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zbudowało replikę papieskiego samochodu dla uczczenia 40. rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu papieża Polaka. Projekt udał się dzięki współpracy z Markiem Schrammem oraz wsparciu sponsorów. Replika powstała z oryginalnych części, a za podstawę posłużyła warszawa z 1958 roku. Proces odbudowy przeprowadził doświadczony mechanik Adam Klimek, całość zaś została uwieczniona w telewizyjnym programie „Samochód marzeń: kupi zrób”.

Fotorelacja

Warszawy modele 58 (200) na wystawie Klasyki w FSO | Zdjęcia: Łukasz Wasilczuk lucasphoto.pl

Fotorelacja

„Warszawa Wojtyły” na wystawie Klasyki w FSO | Zdjęcia: Łukasz Wasilczuk lucasphoto.pl


Klasyki w FSO

Wyrusz z nami w podróż do przeszłości motoryzacji.


Wspaniała wystawa motoryzacji we wnętrzach dawnej lakierni Fabryki Samochodów Osobowych. Ponad 300 pojazdów polskiej i zachodnie motoryzacji pod jednym dachem. Musicie to zobaczyć!



Kolekcja


Muzeum Motoryzacji i Techniki SKARB NARODU

Udostępnij

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookies, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.