Podsumowanie II Sezonu Wystawy Klasyki w FSO

Zakończenie drugiego sezonu i kolejny ogromny sukces.


Aktualności wystawy, 28 października 2020r | Tekst: Jacek Marczenko, Zdjęcia: Robert Brykała

Jak co roku ostatni weekend października wiąże się ze zmianą czasu. Dla nas jest ważny z innego powodu, ponieważ to był ostatni oficjalny weekend w tym roku w którym można było odwiedzać ekspozycje w Klasykach w FSO. Sezonu wyjątkowego, pełnego wyzwań i realizacji w nowej rzeczywistości.

II Sezon Wystawy KLASYKI W FSO

Początek roku jak większość z nas pamięta był wyjątkowo trudny. Kiedy szykowaliśmy dla Was nowe niespodzianki na wystawie, cieszyliśmy się nowymi ekspozycjami i samochodami, przewodnicy już przebierali nogami po zimie by zarazić pasją nowe grupy zwiedzających, ogłoszono pandemię. Z początku nie wiedzieliśmy co to dla nas w praktyce oznacza oprócz tego, że rozpoczęcie sezonu się opóźni. Dla zdrowia wolontariuszy i wszystkich osób związanych z tworzeniem wystawy, przerwaliśmy na jakiś czas przygotowania. Długo to nie trwało, ponieważ każdy palił się do pracy, a działając w wąskim gronie wiedzieliśmy, że bezpiecznie możemy wrócić do tworzenia wystawy. Natomiast dalej wyzwaniem było zorganizowanie wystawy dla zwiedzających, żeby nie tylko było to zgodne z wytycznymi, ale przede wszystkim bezpieczne dla wszystkich.

II Sezon Wystawy KLASYKI W FSO - Aleja czarnych charakterów

Po kilku spotkaniach wiedzieliśmy, że wystawę trzeba przebudować, tak żeby nie tworzyć większych grup, ale żeby jednak można było nas odwiedzać, ponieważ ilość zapytań każdego dnia wzrastała. Od zeszłego roku przybyło ponad 100 eksponatów (obecnie jest ponad 300 samochodów, motocykli, rowerów). W związku z tym wystawa została podzielona na 2 części tematyczne - "Polskie Drogi" i "Powiew Zachodu". Dało to możliwość dłuższego oglądania eksponatów, a dodatkowo każdy mógł wybrać coś co go bardziej interesuje. Dodatkowo, żeby każdy miał możliwość obejrzeć w odpowiednich warunkach sanitarnych nowością było to, że byliśmy otwarci w każdy weekend.

Polskie Drogi

Polski Fiat 125p Polskie Fiaty 125p
Polski Fiat 126p Polskie Fiaty 126p
Polonezy Polonezy

Powiew Zachodu

Sekcja Limuzn: Mercedesy i BMW Sekcja Limuzyn
Samochody sportowe: Nissan, Mitsubishi Samochody sportowe
Coupe i Cabrio: Jaguary, Mustangi, Alpina, Mazda Coupe i Cabrio

Dało to możliwość dłuższego oglądania eksponatów, a dodatkowo każdy mógł wybrać coś co go bardziej interesuje. Dodatkowo, żeby każdy miał możliwość obejrzeć w odpowiednich warunkach sanitarnych nowością było to, że byliśmy otwarci w każdy weekend.

Sekcja samochodów amerykańskich

W czerwcu wystawa była przygotowana już na przyjęcie fanów, natomiast bez przewodników z pełnym zaufaniem do zwiedzających, ponieważ od samochodów dzieliła nas tylko cienka linia. Wiedzieliśmy jak ważne dla Państwa były historie opowiadane przez przewodników, dlatego wprowadziliśmy wersję audio do zwiedzania.

Salon Daewoo na ekspozycji Klasyki w FSO

Jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu było otwarcie na ekspozycji wizualizacji Salonu Daewoo, który cieszył się nie tylko ogromną popularnością na wystawie, ale i w internecie było o nim głośno. Kolejnym głośnym i ważnym wydarzeniem były Urodziny Fiata 500 które świętowaliśmy razem z FCA Poland S.A.. Dużym zainteresowaniem cieszył się również stworzony „Komisariat Milicji Obywatelskiej”.

Komisariat Milicji Obywatelskiej na ekspozycji Klasyki w FSO

No i wszystkie premiery samochodów, gdzie ciężko opisać wszystkie. Trudno też napisać, że wymienimy te najważniejsze, ponieważ dla każdego inne auto jest ważne. Natomiast z najgłośniejszych premier to z pewnością możemy wymienić: Syrena Laminat, Polonez Jamnik, Polski Fiat 125p Jamnik, Citroen C15, Polski Fiat 125p w wesji amerykańskiej, Fiat 124. No i oczywiście na wystawie gościły jedne z najgłośniejszych „polskich” samochodów ostatnich lat – Fiat Coupe oraz Polonez 4x4 Analog z programu „Klimek kontra Duda”. Tym samym na wystawie mamy już 4 Analogi.

Klimek kontra Duda - Fiat 125p Coupe vs. Polonez Analog

Bardzo wielu z Was do nas wracało i komentowało, że ogromna zmiana jak na rok i że nie żałujecie powrotu do nas. W tym roku się zamykamy przez kolejne obostrzenia, ale zapewniamy jedno. Znów nie spoczniemy na laurach w nowym roku otworzymy wystawę ze zrealizowanymi nowymi pomysłami, eksponatami, z nową energią i miejmy nadzieję, że już ze stabilną sytuacją epidemiologiczną w Polsce.


Chcielibyśmy Wam podziękować za miniony sezon. Udało się dzięki Waszej odpowiedzialności i rozwadze zarówno w zachowaniu reżimu sanitarnego jak również poszanowaniu wszystkich pojazdów na ekspozycji. Tylko dzięki temu ten sezon mógł się udać.


Do zobaczenia w 2021!


Klasyki w FSO

Wyrusz z nami w podróż do przeszłości motoryzacji.


Wspaniała wystawa motoryzacji we wnętrzach dawnej lakierni Fabryki Samochodów Osobowych. Ponad 300 pojazdów polskiej i zachodnie motoryzacji pod jednym dachem. Musicie to zobaczyć!Kolekcja


Muzeum Motoryzacji i Techniki SKARB NARODU

Udostępnij